sertifikalı-ilk-yardim-egitimi

SERTİFİKALI İLKYARDIM EĞİTİMİ

Acil sağlık sorunlarında ilk dakikalar çok önemlidir  Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile olay yerine acil yardım ambulansının ulaşması genellikle 5 dakikanın üzerinde gerçekleşmektedir. Kalp krizi, trafik kazası, yaralanmalar gibi birçok durumda bu süre hayat kurtarmak için yeterli değildir. Profesyonel yardım gelinceye kadar yapılacak doğru ilk yardım uygulamaları ile hayat kurtarmak mümkündür. Bu konuda bireylerin bilinçli yaklaşımı gerekmektedir.

Ülkemizde ilk yardım bilincinin yerleşmesi amacıyla, devlet tarafından tüm kurum ve kuruluşlara getirilen zorunluluk ile ilk yardım eğitimlerinin verilmesi sağlanmaktadır.

29 Temmuz 2015 Tarih ve 29429 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İLKYARDIM EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ kapsamında işyerlerinde çalışan sayısına bağlı olarak ilkyardımcı bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. İlgili yönetmelik gereğince;

  1. Az tehlikeli işyerlerinde, her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı,
  2. Tehlikeli işyerlerinde, her 15 çalışana kadar 1 ilkyardımcı,
  3. Çok tehlikeli işyerlerinde, her 10 çalışana kadar 1 ilkyardımcı bulundurması zorunludur.

Sertifikalı Temel İlk Yardım Eğitimleri 16 saat (2 gün) sürmektedir. Program sonunda katılımcılar, İl Sağlık Müdürlüğü’nün yapacağı sınavda 85 ve üzerinde puan almaları halinde yine aynı gün içerisinde uygulamalı sınava alınırlar. Katılımcıların 2 sınav hakkı olup, bu sınavı başarı ile tamamlayanlara Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardımcı sertifikası verilir.

Sertifikaların 3 sene geçerliliği vardır. 3 sene sonra yapılacak 8 saatlik (1 gün) hatırlatma eğitimi ile güncellemeler yapılır.

Henüz personelinize İlkyarım Eğitimi verilmediyse, eksikse ya da yenilenmesi gerekiyorsa, hemen bize ulaşın en kısa sürede Baran OSGB olarak yetkili uzman kadromuzla çalışanlarınıza gerekli eğitimi planlayalım. İlkyardım Eğitimi Hizmeti ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.