tehlikeli-madde-güvenlik-danismanligi

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI

Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına ilişkin Avrupa Anlaşması (European Agreement Concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road) olan “ADR’ ye Türkiye’nin taraf olmasıyla birlikte uyum süreci çalışmaları başlamıştır.

22.05.2014 Tarih ve 29007 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI HAKKINDA TEBLİĞ ile işletmelerin yerine getirmesi gereken yükümlülükler ve yükümlülüklerin sağlanmaması durumunda uygulanacak idari para cezaları, durdurma vb. cezalar da belirtilmiştir.

Bu Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren işletmeler, en az bir adet tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etmek veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet almakla yükümlüdürler.

Baran OSGB olarak Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı istihdamınızı sektörde tecrübeli, profesyonel danışmanlarımız ile karşılamaktayız.

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI hizmetlerimiz hakkında bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

  • Adr Nedir?

ADR, karayollarında tehlikeli malların taşınması Avrupa anlaşmasıdır.

  • ADR’ Nin Amacı Nedir?

Amacı insan sağlığına ve diğer canlı varlıklara zarar vermeden taşıma, gönderme, yükleme vb. işlemleri TMGD danışmanlığı altında yürütmesidir.

  • Sadece Tehlikeli Madde Taşıması Yapmakta Olan Firmam Kapsam Dâhilinde Midir?

Sadece taşıma işlemi yapılmakta ise kapsam dâhilinde değildir. Ancak taşıma haricinde bir işlem yapılıyorsa lütfen iletişime geçiniz.

  • Akaryakıt İstasyonum Var ADR ‘Den Muaf Mıyım? Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanından Hizmet Almam Gerekir Mi?

Perakende satış yapan akaryakıt, LPG, CNG ve LNG istasyon işletmeleri ile LPG, CNG tüp satışı yapan işletmelerin; TMGD istihdam etmek veya TMGD hizmet alma zorunluluğu 01.01.2018 tarihine kadar aranmaz.

  • Tehlikeli Madde Taşıması Yapan Araçlarım Var. Araçlarıma ADR Uygunluk Belgesi Nasıl Alırım?

ADR uygunluk belgesi Ulaştırma Bakanlığı ile TSE tarafından yürütülen ortak bir projedir ve TSE tarafından verilmektedir.

  • Hangi İşletmeler Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Bulundurmalıdır?

50 ton ve üstü miktarlarda işlem yapan, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan olarak faaliyette bulunan işletmeler ile toplam araç taşıma kapasitesi elli ton ve üzerinde olan taşımacılık işletmelerde, ADR Bölüm 1.1.3.6.3’te yer alan tablodaki taşıma kategorisi sıfır olan tehlikeli maddelerle iştigal eden ve tehlikeli madde taşımacılığı sürecinde yer alan, gönderen, paketleyen, yükleyen ve dolduran olarak faaliyette bulunan işletmelerde, bir veya birden fazla Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurma zorunluluğu vardır.

  • Hangi İşletmeler Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Bulundurmaktan Muaftır?

Perakende satış yapan akaryakıt, LPG, CNG ve LNG istasyon işletmeleri ile LPG, CNG tüp satışı yapan işletmelerin; TMGD istihdam etmek veya TMGD hizmet alma zorunluluğu 01.01.2018 tarihine kadar aranmaz.

Liman tesisleri ile hava yolu kargo terminallerinde tehlikeli maddeleri; gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan işletmelerin tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurma zorunluluğu 01.01.2018 tarihine kadar aranmaz.

Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre K1, K2, C1, C2, L1, L2, R1, R2 Yetki belgesine sahip olup, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren taşımacıların TMGD bulundurma zorunluluğu 01.01.2018 tarihine kadar aranmaz.

Kamu kurum ve kuruluşlarında, TMGD istihdam etmek veya TMGD’ den hizmet alma zorunluluğu 01.01.2018 tarihine kadar aranmaz.

Danışmanlık hizmeti almak için iletişim panelinden bizimle temasa geçebilirsiniz.